Veľa z vás začne na ďalší rok zisťovať, ako to je s byrokraciou po príchode do Dánska, posnažím sa vám to uľahčiť. Dánske názvy udávať nebudem, nechce sa mi ich hľadať a ajtak to nikoho nezaujíma :D
Residence permit = povolenie na pobyt. Je to prvá vec, ktorú si v Dánsku musíte vybaviť. Zo zákona vyplýva, že v Dánsku sa môžete bez residence permitu zdržať maximálne 3 mesiace. Keďže vy viete, že tu budete oveľa dlhšie, tak ste povinní si o residence permit zažiadať do 14tich dní od príchodu do Dánska. To, ako zisťujú, či ste to urobili počas prvých dvoch týždňov alebo nie, neviem, ale ak to zistia tak platíte pokutu (začína sa na cca 100 eurách).
Aplikovať sa môžete na tzv. International Citizen Service (viac na www.icitizen.dk) – je to úrad, ktorý spracováva rôzne záležitosti, ktoré sa týkajú ľudí zo zahraničia. Tam si budete žiadať aj o CPR number a yellow card. Pre adresu v Aarhuse stačí v menu naľavo kliknúť ‘Locations’ a vybrať si mesto.
Čakacia doba: 1-2 týždne (mne prišiel za 4 dni)
Po tom, čo ste dostali povolenie na pobyt, máte povinnosť si vybaviť CPR number. Ako som už písal, je to obdoba čísla ktoré máte na občianskom preukaze. Využívate ho všade – a tým myslím všade! Od vytvorenia bankového účtu, cez paušál na telefón až po výpisy trestov od polície (niekedy sú potrebné pre zamestnávateľa). Je to taký váš osobný identifikátor.
CPR number si choďte zažiadať čo najskôr po prijatí oficiálneho listu o prijatí zo školy (tie dočasné vám nepomôžu, skúšal som to :D). Bez CPR number vás nezamestnajú, a tak isto nemáte nárok na zdravotné poistenie. Toto číslo sa potom objaví aj na vašej žltej kartičke.
Čakacia doba: 2-4 týždne (mne prišla za 8 dní, až mi slzy šťastia tiekli)
Obdoba nášho preukazu poistenia. Na nej budete mať aj vaše CPR number, a budete sa ňou preukazovať pri vytváraní bankového účtu a podobne. Tým pádom má 2 funkcie:
Yellow card obsahuje meno vášho „obvodného“ lekára (general practitioner) a jeho telefónne číslo. Pri návšteve lekára túto kartu oscanujete a on bude vedieť koho vyšetruje. Bez nej vás neošetria.
Dôležitá informácia!!! Pri aplikovaní sa o CPR povedzte, že sa chcete aplikovať aj o yellow card. Takto vám rovno príde žltá kartička a ušetríte kopec času a nervov. Celý proces vybavovania sa odhaduje na mesiac až mesiac a pol, ale keď budete čakať ešte na žltú kartu, tak to v tých horších prípadoch môže trvať o 2-3 týždne viac. (ešte menšia poznámka – mne to celé trvalo tak krátko preto, lebo residence permit som si vybavoval už v Júni, to tam ešte takmer nikto nebol, a CPR hneď na druhý deň po tom, čo mi prišiel Final letter of admission, bol som medzi prvými z BAAA čiže som sa vyhol tomu obrovskému návalu, čo tam prišiel pomne. Odporúčam urobiť to isté.)
Robota bez CPR – nie je to úplne pravda, že bez CPR si robotu nenájdete, ale stáva sa to veľmi málo. Ak narazíte na ochotného zamestnávateľa, tak sa s ním môžete dohodnúť, že vám podpíše kontrakt, s tým kontraktom si pobežíte zažiadať o CPR + yellow card, a začnete preňho pracovať, keď vám to číslo príde. Poznám asi dvoch ľudí, ktorým sa to takto podarilo. Treba sa len snažiť.
Otázky na formulároch – určite rozmýšľate, čo tie aplikačky obsahujú. Sú tam väčšinou otázky o vašom budúcom štúdiu, o tom, kde a ako momentálne bývate a podobne. Nie je to žiadna veľká veda, netreba sa toho báť. Oni vám len dajú tlačivo, ktoré si v kľude vypíšete a idete domov. Všetky listy, karty a podobne vám potom zašlú poštou.