Your browser does not support JavaScript! Vladove skúsenosti z Dánska - najčastejšie otázky
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Vladove skúsenosti z Dánska - najčastejšie otázky

Som jediný Slovák na BAAA/na mojom programe?
- Jediný Slovák na BAAA nie som, tento rok nás prišlo veľa, aj Slovákov aj Čechov, ale na svoj program som sa tento rok z celého slovenského národa dostal zhodou náhod iba ja.

Test z angličtiny – ľahký, ťažký?
- Test z angličtiny trápil trochu aj mňa. Keďže ja som bol dlhšiu dobu v Anglicku, tak som mal trochu výhodu, urobil som ho na C1. Na prijatie na dánsku školu vám ale stačí B2. Test je zameraný na gramatiku (treba si prezrieť hlavne časy a predložky), na audio nahrávky (oni vám tam budú niečo rapovať a vy si musíte vybrať ktoré tvrdenie bolo správne), a potom na klasické otázky so 4 možnosťami, kde si tiež treba vybrať správnu. Test trval 60 minút. Netreba sa stresovať, test zmáknete, WSI vám ešte určite poposielajú nejaké anglické testy a podobne, aby ste boli pripravení.

O čom bol pohovor?
- Povedal by som, že pohovor dosť závisí od vášho motivačného listu. Ak napíšete nudný motivačný list, tak zaraďujete samých seba medzi desiatky/stovky ďalších študentov, ktorí sa aplikujú na daný program. Som presvedčený, že aj človek, ktorý nikdy nikde nebol a nič nezažil vie napísať motivačný list, ktorý v čitateľovi vyvolá záujem. Na pohovoroch väčšinou kontrolujú vašu pripravenosť – čo viete o škole, čo viete o danom programe, čo viete o danom meste, či ste pripravení na to, že Dánsko je drahá krajina, či viete aký je rozdiel medzi (bakalárom) a (AP degree + Top Up), a tak ďalej. Ale keď máte zaujímavý motivačný list, tak sa vás na tieto veci ani vôbec pýtať nebudú. Ja som absolvoval dva pohovory, ani na jednom sa ma nepýtali nič o škole. V podstate som len rozprával o tom, kde som všade cestoval, ako som si zbieral peniaze na Dánsko, prečo som odišiel do zahraničia a podobne. Super-easy. Moje dve rady znejú:

  1. napísať zaujímavý motivačný list
  2. veľa rozprávať, oni chcú vidieť, či ste ready na aktívnu komunikáciu v angličtine

 

Mal si na strednej škole jednotky od hora nadol?
- Som rád, že sa toto niekto opýtal, haha. Lebo som bol veľký flákač, nebavila ma všetka tá teória a bol som lenivý sa doma učiť. V informatike som ale excelovat. Na vysvedčení som mal väčšinou jednu-dve trojky. Čiže odpoveď na otázku – nie, Dánsko nie je len pre čistých jednotkárov 

Štipendium – je také ružové, ako ho vykresľujú?
- Nikto vám neklame. Naozaj dostanete cca 5800dkk = cca 750eur. Záleží ale na vašej situácii, koľko z toho vám ostane po zdanení. Ja zarábam v robote viac, než je SU. Zvolil som si preto túto alternatívu - z výplaty mi strhávajú menšiu daň, ako z SU; zo štipendia mi teda strhávajú 37%, čiže na bankovom účte vidím každý mesiac asi len 450 eur. Dá sa to aj opačne, ale celá tá daňová situácia je veľmi zložitá, tej venujem niekedy osobitný článok. Pointa je tá, že v agentúre vám neklamú – tých 5800dkk vám nabehne, záleží od toho ako vám ich zdania.

 

Linky na ďalšie Vladove články