Your browser does not support JavaScript! Tipy na výlety
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Tipy na výlety

Dánsko je pretkané krásnou prírodou. Okrem toho z každého kúta krajiny dýcha história. Ak sa vyberieš spoznávať túto úžasnú a neopakovateľnú krajinu, môžeš si vybrať z množstva zaujímavých miest.

Kodaň

Kodaň je hlavné mesto Dánska a s viac ako 500 000 obyvateľmi je najväčším mesto tejto krajiny. Kodaň je známa aj ako Benátky severu, pretože leží na dvoch ostrovoch - Sjælland a Amager.

Mesto je sídlom kráľovskej rodiny. Kodaň je taktiež centrom vzdelania, sídlom Kodanskej univerzity a mestom množstva múzeí. Určite sa tu oplatí navštíviť množstvo zaujímavých pamiatok či múzeí a výstav:

 • Radničné námestie
 • Katedrála Vor Frue Kirke
 • Univerzita z 15. storočia
 • Zámok Christiansborg
 • Kráľovská knižnica
 • Kráľovský zámok
 • Amalienborg
 • Palác Rosenborg zo 17. storočia
 • Malá morská víla
 • Múzeum voskových figurín
 • Holografické múzeum
 • Planetárium Tycho de Brahe

Najväčšou atrakciou mesta je zábavný park Tivoli. Ročne navšívia tisíce turistov zámky Amalienborg, Charlottenborg, Christiansborg a ďalšie.

Ak navštíviš Kodaň, určite si nenechaj ujsť návštevu historickej pevnosti Kasteler zo 17. storočia.

Centrum mesta Kodaň je prepletené množstvom parkov, ktoré boli vybudované po zániku mestských hradieb v roku 1894.

Zábavný park Tivoli

Svetoznámy zábavný park Tivoli Gardens sa nachádza v hlavnom meste Kodaň. Je najstarším zábavným parkom sveta a jeho história sa začala písať v roku 1843. Ročne Tivoli privíta viac než 4 milióny návštevníkov. 

Záhrady Tivoli sa rozprestierajú na území 82 717 m2. Park nie je určený len deťom a každý si tu nájde atrakcie podľa svojho gusta. Najznámejšou atrakciou v Tivoli je drevená horská dráha Rutsjebanen, ktorá bola postavená už v roku 1914 a je stále v prevádzke.

Milovníci adrenalínu určite ocenia najvyšší kolotoč na svete - Himmelskibet - je to 80 m vysoký stĺp, kruhová platforma o priemere 16 m, na nej je 12 kabínok, pričom každá je určená pre dvoch ľudí. Tento kolotoč sa točí rýchlosťou až 70 km/h.

V zábavnom parku nájdeš taktiež aj rekreačnú záhradu, ktorá slúži ako miesto usporiadania najrôznejších kultúrnych akcií. Nachádza sa tu koncertná sála, pantomimické divadlo či unikátna stavba Sklenená sála.

Park je v prevádzke od mája do septembra. Svoje brány uzatvára záverečným ohňostrojom.

Hammershus

V severnej časti ostrova Bornholm môžete navštíviť stredovekú pevnosť Hammershus z 13. storočia. Traduje sa, že zámok bol postavený ako súkromná rezidencia arcibiskupa Lunda. Avšak nové nálezy z rújn zámku dokazujú, že bol skonštruovaný na začiatku storočia ako kráľovská rezidencia pre kráľa Valdemara II a základňa pre dánske krížové výpravy.

Opevnenie zámku sa skladá z hradu, veže a kamenných múrov, ktoré sú dlhé až 750 metrov. K pevnosti Hammershus sa môžeš dostať z prístavu Roenne buď na bicykli alebo miestnym autobusom do obce Sandvig.

Holstebro

Holesbro sa nachádza v jednom z najkrajších dánskych regiónov, ktorý je obklopený poliami a lesmi. Je situované asi 250 km od Kodane.

Mesto bolo založené pod miestnym hradom. Holestebro začalo písať svoju históriu v roku 1274. K tomuto roku sa vzťahujú prvé písomné zmienky. 

Dnes je toto mesto obchodným centrom, je plné života a príjemnej atmosféry. Holestebro je známe ako mesto umenia a kultúry, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Oblasť je považovaná za centrum turistiky, kde si môžete vychutnať rybolov, výlety na bicykloch, pešiu turistiku či vychádzky na koňoch.

Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí Múzeum miniatúrneho umenia (The Museum of Miniature Art), kde nájdete viac než 400 exemplárov vo veľkosti od 4 do 15 cm.

V Holestebro si môžeš užiť i kultúru v hudobnom divadle, divadle severských hier a trochu pobybu v športových centrách.

Históriou sa môžeš kochať v miestom archíve, kostole zo 16. storočia či v rekonštuovanej starej dedine.

Nezabudni si pozrieť Fontánu Vandkunsten a miestnu radnicu.

Kolding

Kolding je dánsky prístav, ktorý sa nachádza na začiatku fjordu v južnom Dánsku. Je to dopravné, obchodné a výrobné centrum zamerané na stavbu lodí. Okrem moderného priemyselného života si tu prídu na svoje aj milovníci histórie.

Určite zo svojich plánov nevynechajte návštevu zámku Kolfinghus a kostola Skt. Nikolaia Kirkeho z 13. storočia.

Zábavný park Legoland

Billund je malé mestečko v strednej časti poloostrova. Legoland Billund sa nachádza v Jutsku a bol otvorený v roku 1968. Je najstarším z celého reťazca parkov.

Okrem Dánska, nájdeš Legolandy ešte aj v USA, Nemecku a Anglicku. Určite by si ho však pri svojich cestách po Dánsku nemal(a) vynechať. 

Ročne navštívi Legoland približne 1,6 milióna turistov. Rozprestiera sa na ploche 100 000 m2 a je najväčší zo všetkých Legolandov.

Legoland je rajom pre malých i veľkých. Horská dráha, jazda na divokej vode, história Dánska vytvorená pomocou LEGO stavebnice, safari z LEGA či jazda na bojovej lodi... A to ani zďaleka nie je všetko. Atrakcie ohúria každého návštevníka.

Park je po Kodani druhou najväčšou atrakciou Dánska. 

Safari park (Leví park)

Givskud ZOO alebo Leví park, ako to bolo pôvodne známy, bol založený v roku 1969 Jacobom Hansenom. Jacob Hansen, ktorý vlastnil malú zoologickú záhradu v meste Vejle, načerpal inšpiráciu z Európy a vytvoril prvý dánsky safari park s voľným pohybom levov.

Hlavným cieľom parku je je šírenie informácií, zachovanie ohrozených druhov a výskum - a to všetko v rekreačnom prostredí, ktoré umožňuje návštevníkom zažiť zvieratá uvoľnené v prirodzenom prostredí. Návšteva parku bude určite nezabudnuteľným zážitkom nielen pre deti. Veď kedy si naposledy kŕmil(a) žirafu?

Horsens

Tu si môžeš pozrieť kostol Vor Frue Kirke z 13. storočia alebo Pamätník polárneho bádateľa Beringa.

Aarhus

Milovníkov histórie určite zaujme Katedrála sv. Klementa (patróna námorníkov), Staré mesto alebo Palác Marselisborg.