Your browser does not support JavaScript! Praktické informácie
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Praktické informácie

 

Pracovné povolenie

 

Od roku 2009 Dánsko zrušilo prechodné opatrenie, týkajúce sa voľného pohybu pracovnej síly z nových členských štátov EÚ vrátane Slovenskej republiky. Dánsky pracovný trh je odvtedy otvorený všetkým občanom Európskej únie. Ak je tvoj pobyt dlhší ako 3 mesiace, musíš sa zaregistrovať na príslušnom regionálnom úrade. Na základe registrácie pobytu automaticky získaš aj pracovné povolenie.

 

Daňová karta

 

Okrem pracovného povolenia potrebuješ ešte daňovú kartu. Ďaňovú kartu, tzv. taxation card potrebuje každý, kto v Dánsku pracuje. Kartu získaš v príslušnej daňovej inštitúcií (Told-Skat). Kartu je potrebné doručiť zamestnávateľovi.

Na jej vydanie musíš predložiť občiansky preukaz alebo pas, získané povolenie a CPR číslo (Personal Identifikation Number).

Toto číslo má každý obyvateľ Dánska. Slúži na vašu identifikáciu a získate ho na základe registrácie spolu s pracovným povolením. 

 

Zdravotné poistenie

 

Spolu s CPR číslom ti národný register vydá aj žltú kartu - národnú kartu zdravotného poistenia (Sygesikringsbevis). Tvojou povinnosťou je vybrať si lekára, ktorý ti bude zabezpečovať zdravotnú starostlivosť. Jeho meno bude uvedené na tejto karte.

Zdravotná starostlivosť ti bude poskytovaná v rovnakom rozsahu ako pre domácich obyvateľov.

Zdravotníctvo v Dánsku je na vysokej úrovni, preto by si mal(a) počítať s vyššími nákladmi napríklad na doplatkoch pri výbere liekov z lekárne. Taktiež každému doporučujeme dať si v prípade potreby doma dohromady chrup, nakoľko zubári sú v Dánsku neuveriteľne drahí.

 

NemKonto Easy Account

 

Ako posledné si musíš zriadiť bankový účet NemKonto Easy Account. Ide o bežný platobný účet, ktorý patrí do verejného platobného systému. Ten umožňuje jednotlivým inštitúciám realizovať napr. vrátenie daní a pod.

NemKonto musia mať zriadené všetci obyvatelia i firmy v Dánsku. Bez tohto účtu v Dánsku nemôžeš pracovať.

Účet si môžeš jednoducho založiť v ktorejkoľvek dánskej banke. Na založenie účtu potrebuješ tieto doklady: občiansky preukaz alebo paspovolenie k pobytu, CPR číslo

 

Nakupovanie jedla

 

V dánskych mestách je niekoľko značiek supermarketov. Fakta a Netto sú na každom rohu a obe patria do strednej triedy, čo sa týka kvality aj ceny. Medzi lacnejšie obchody s potravinami patria Rema1000, Aldi, Kvickly a Lidl. Drahšie, ale s kvalitnými ekologickými potravinami a Fair Trade produktmi, sú napr. SuperBrugsen, Irma a Føtex. V niektorých oblastiach Kodane (Nørrebro, Vesterbro, Christianshavn, Amager) nájdete veľa menších arabských obchodíkov s čerstvou zeleninou a ovocím, častokrát porovnateľne vyššej kvality a čerstvosti a lepšej ceny ako v akomkoľvek supermarkete. Pokiaľ hľadáte špecifickú prísadu do ázijskej či inej exotickej kuchyne, určite to nájdete práve tam.

 

Nakupovanie oblečenia, nábytku, atď.

 

Čo sa týka nakupovania oblečenia, v Dánsku nájdete niekoľko nákupných centier (Fields, Fisketorvet shopping center), so svetovými značkami ako H&M, Zara, New Yorker, atď. Nachádza sa tu aj veľa dizajnových butikov s menšími dánskymi a medzinárodnými značkami. Dáni majú radi retro a preto tu nájdete veľa obchodov s kvalitným a drahým vintage oblečením, čo ale vyvažuje veľký počet blších trhov, tzv. loppemarked a second-hand predajní tzv. genbrug s oblečením, topánkami, knihami, kuchynskými potrebami či nábytkom a dekorom do domácnosti za pár korún.

Ak potrebujete kúpiť nábytok či zariadiť si domácnosť, v blízkosti Kodane (Gentofte) je Ikea, ale často zoženiete nový či použitý nábytok za dobré ceny aj na loppemarketoch alebo v skupinách na sociálnych sieťach (Facebook), napr. ESN CPH: Give-Buy-Sell-Rent, Free your stuff Copenhagen, Loppemarked Copenhagen, Shop & Go Copenhagen. Určite si pozrite tieto stránky, ak potrebujete čokoľvek od oblečenia, nábytku, kníh či bicykla. V Dánsku je veľmi živá kultúra recyklovania a ľudia neradi vyhadzujú staré veci, ktoré sa dajú ešte použiť.

 

Kultúra

 

Dáni majú radi svoju krajinu a sú na to patrične hrdí. Na žiadnej narodeninovej oslave v dánskej rodine nesmú chýbať dánske zástavy: na torte, v oknách či ako dekorácie. Dánska kráľovská rodina je vždy číslom jedna na titulkách časopisov a novín a kráľovná Margrethe II. sa teší veľmi veľkej popularite, takisto ako jej syn Frederik s austrálskou manželkou princeznou Mary a ich deťmi.

V dánsku je veľmi silná kultúra bicyklovania, ktorá tu funguje už zopár rokov. Ulice lemujú cesty špeciálne vyhradené pre cyklistov, ktorí majú aj svoje vlastné semafóry. Populárne sú tzv. christiania bikes, čo sú v podstate cargo bicykle, v ktorých ľudia nosia všetko: nákupy, deti do a zo školy či využívajú ich pri sťahovaní nábytku atď. V Kodani jazdí polovica ľudí na bicykloch a bicyklová kultúra tu nepozná žiadne obmedzenia. Pelotóny cyklistov tu nájdete za každého počasia, či prší, sneží či fúka studený vietor. Berie sa to tu skôr ako spôsob pohodlnej a slobodnej prepravy ľudí ako šport. Aj keď verejná doprava, autobusy, vlaky a metro fungujú vždy ako hodinky, ľudia radi preferujú tento spôsob prepravy, hlavne na kratšie vzdialenosti a za pekného počasia.

Čo sa týka osobnostnej charakteristiky Dánov, prvý dojem je veľmi príjemný. Radi pomôžu a poradia a hlavne v Kodani, Aalborgu či iných veľkých mestách takmer všetci rozprávajú plynule po anglicky, takže neznalosť dánskeho jazyka sa nemusí zdať až takou nevýhodou. Na druhej strane, ak by ste si radi našli blízkych priateľov z radu Dánov, musíte sa viacej snažiť. Voči cudzincom sú stále viac-menej uzavretí, ale samozrejme sa v tomto nedá generalizovať.

O Dánoch sa hovorí, že sa neradi na ulici rozprávajú s cudzími ľuďmi a hlavne nemajú radi vynútený blízky kontakt či príliš osobné rozhovory s ľuďmi, ktorých nepoznajú, takže na začiatku si budete musieť vystačiť so small talkom. Ak si vás však po čase pustia bližšie k telu, tak máte unikátny pohľad do dánskej kultúry, jazyka a zvykov.

Vo všeobecnosti sú Dáni milí a slušní ľudia, majú radi svoje pravidlá, užívajú si svoju jedinečnosť a veľmi podporujú individualitu. V letných mesiacoch (alebo skôr týždňoch) radi využívajú každý slnečný moment na piknik v parku či prechádzku. Ak vonku svieti slnko a je viac ako 10 stupňov, nájdete ich plávať v mori.. Leto v Dánsku je krátke, ale zato veľmi intenzívne. Deje sa tu veľa kultúrnych udalostí, koncertov, pouličných festivalov, a stojí za to urobiť si aj výlet do prírody, ktorá je v lete jedinečná. A morské pobrežie obkolesujúce celú krajinu tomu dodáva ešte viac dovolenkovú atmosféru.

Dánsko mestá su relatívne bezpečné, aj keď tu prekvitá multikulturalita. Dáni tu žijú bok po boku s menšinami z rôznych európskych a západných krajín, spolu s Arabmi, Indmi a Číňanmi. Naučili sa tu žiť rôzne kultúry a náboženstvá vedľa seba v harmónii. Rôzne kultúry a náboženstvá sa tu naučili žiť vedľa seba v harmónii a tolerancii, a keď sa výnimočne udeje nejaký konflikt, ktorý roznieti vlnu odporu a neznášanlivosti, v médiách sa to väčšinou obhajuje zo strany samotných Dánov, ktorí sa snažia podporovať prisťahovalcov a multikultúrny život ľudí zo všetkých kútov sveta.

 

TIP:Pre integráciu, stretnutia či riešenie praktických problémov si skúste pozrieť tieto facebookové skupiny v angličtine: Expats in Copenhagen, Foreigners in Denmark, Copenhagen expats alebo česko-slovenské skupiny vKodani.cz a Slováci v Kodani. Iné stránky sú napr. Meetup či Meeple.