Your browser does not support JavaScript! Práca v Dánsku
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Práca v Dánsku

Aj keď je nezamestnanosť v Dánsku na veľmi nízkej úrovni, hľadanie práce nie je jednoduché. Treba zv

Záleží to od viacerých faktorov. Tak ako u nás, ťažšie sa hľadá práca v malých mestách a vo veľkých je to jednoduchšie. Tiež čo je podstatné, vždy záleží hlavne na tebe samotnom. Ako veľmi sa snažíš prácu si nájsť, ako vystupuješ, aké sú tvoje schopnosti... 

Aj keď všetci dáni hovoria perfektne po anglicky, aby si človek našiel prácu kde prichádza do kontaktu priamo s klientami, musí hovoriť po dánsky. Inak je odkázaný len na práce v úzadí. Aj preto veľmi doporučujeme využiť možnosť študovať popri škole i dánčinu. Je to zadarmo a je to skvelá investícia do tvojej budúcnosti v Dánsku

Netreba tiež zabúdať na to, že štúdium v Dánsku je denné štúdium, takže pracovné dni v týždni stráviš v škole a budeš odkazaný(á) skôr na večerné, alebo víkendové práce. Cez prázdniny samozrejme je na prácu času viac.


Väčšina študentov začína s pomocnými prácami v hoteloch, reštauráciach, fast foodoch, kaviarňach, roznosom novín, upratujú verejné i súkromné priestory...
Kde hľadať prácu
Pracovné portály

  • https://www.workindenmark.dk/en

Postreh našej študentky, ktorá je v menšom mestečku:
"Čo sa týka práce, tak študenti pracuju za cca. 10- 15eur. Väčšinou každý kto má bežnú študentskú prácu u nás (umývanie riadov, upratovanie izieb) dostáva 113dkk čo po odrátaní dane je okolo 13 eur. Konkrétne kde pracujem ja sú to 6 alebo 8 hodinové smeny v upratovaní izieb a v umývaní riadov záleží od vyťaženosti. Sú tu dosť veľké príplatky za nedele a sviatky alebo v umývaní riadov keďže to začína o pol 6 večer sa pripláca aj po polnoci. Príplatok je cca 3 eura na hodinu. "

 

Každopádne skúsenosti z posledných rokov hovoria, že prácu si v Dánsku nájde veľká väčšina našich študentov a okážu si ak nie všetky náklady prácou pokryť, tak aspoň výrazne si k samostatnosti dopomôcť.

 

Niektoré školy majú online pracovné weby alebo pracovné centrá ktoré ti môžu pomôcť s hľadaním práce. Skús sa informovať na tvojej škole. Taktiež oficiálna dánska stránka www.workindenmark.dk pre medzinárodný nábor ponúka okrem zoznamu prác aj info ako si nájsť prácu, ako si napísať prihlášku, čo robiť na pracovných interviews, atď..


Iné pracovné portály v angličtine:

O prácach v Dánsku:

 

Užitočné informácie od našej študentky, ktorá pracuje v Kodani:

 "Vo veľkých mestách, ako napr. Kodaň, sa dá zohnať práca na polovičný úväzok popri štúdiu aj bez znalosti dánčiny. Študenti pracujú v reštauráciách, baroch, kaviarňach, obchodoch, hoteloch atď. Vedieť sa dorozumieť po anglicky väčšinou stačí na získanie študentskej práce, aj keď základy dánčiny sú vždy výhodou. Dánčina je však vyžadovaná na profesionálnejších pracovných pozíciách, vyžadujúcich komunikáciu s dánskymi zákazníkmi, telefonovanie či vybavovanie emailov alebo objednávok. Polovičný úväzok v akejkoľvek kaviarni či hoteli je však postačujúci na zabezpečenie slušného života popri škole a je podmiekou na získanie SU (finančné benefity popri štúdiu).

Najlepší spôsob, ako získať prácu v Kodani, je urobiť si zoznam miest, kde by človek chcel pracovať, vytlačiť si životopisy a osobne obehať tieto miesta. Milé a slušné vystupovanie a osobný kontakt sú vždy veľká výhoda. Takisto môžete vyskúšať niekoľko dánskych web-stránok uvedených nižšie, ktoré vám môžu pomôcť s hľadaním práce. Aj keď väčšina ponúk je práve v dánčine, nájdu sa aj v angličtine. Dopyt po práci je veľký, hlavne v Kodani, preto buďte aktívni a flexibilní. Posielanie emailov je pohodlný spôsob hľadania práce, ale keďže dopyt je väčší ako ponuka, väčšinou sa zamestnávateľ nedostane k tomu, aby mohol každému uchádzačovi osobne odpísať na email. Preto je uprednostnenie osobného kontaktu pri odovzdávaní životopisu veľmi dobrý nápad!

 

Tu je zoznam dánskych web-stránok, ktoré vám pomôžu s hľadaním práce:

- jobindex.dk

- jobnet.dk

- jobzonen.dk

- jooble.dk

- ijob.dk

- eures.dk

 

TIP: Osobne odporúčam stráviť nejaký čas prípravou životopisu. Nebojte sa poňať ho neformálne a vtipne - čím odlišnejší, tým viac si vás potenciálny zamestnávateľ zapamätá. Dáni sú priateľskí, úprimní a otvorení ľudia a v pracovnej oblasti sú neformálni s veľkým dôrazom na rovnocennosť vo vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec. Veľmi výnimočne sa stretnete s tým, že sa nad vás váš šéf povyšuje alebo sa s vami rozpráva nadradene. Keďže v dánčine (a takisto v angličtine) neexistuje tykanie a vykanie ako v slovenčine, so svojim šéfom si tykáte, čo veľakrát uvoľní atmosféru a spolu s dánskou otvorenosťou a pohodovou povahou pomáha pri riešení každodenných problémov s väčšou ľahkosťou."