Your browser does not support JavaScript! Referencia - Ivka
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Referencia - Ivka

Vždy som si myslela, že nebifľovať sa tretinu knihy a zošita na test je len nereálna túžba študentov. Veď ako inak by sa niečo dalo naučiť? Dalo- v Dánsku. Určite najlepšia vec na tomto štúdiu je pre mňa fakt, že všetko je veľmi praktické. Áno, aj tu sedíme na hodinách a počúvame 3-hodinové prezentácie. S výnimkou, že tú teóriu potom využívame trochu inak.

Naše „skúškove“ má zvyčajne dva kroky. Prvé obdobie je v podobe písania projektov o reálnych prípadoch s využitím teórie a druhé je ústna skúška. Keď vidím ako sa študenti na Slovensku drvia na skúšky a biflia veci, ktoré sami vedia, že hneď zabudnú celkom ma teší, že ja si pár dní pred skúškou znova čítam náš skupinový projekt a pozerám prezentácie z hodín rozmýšľajúc ako môžem obhájiť svoje nápady. Profesori tu totiž vravia „žiadna odpoveď v tomto odbore nie je zlá, ak si ju viete obhájiť pomocou relevantných argumentov“ a nie ako som mnoho-krát počula v našich krajinách „ja mám pravdu, učím už 30 rokov a nie študent čo ešte nič nezažil“.

A že študenti majú s profesormi veľmi neformálny a otvorený vzťah sa k vám už určite veľakrát dostalo.

Študujem Leisure management v malom mestečku na juhu Dánska. Zahŕňa hospitality, tourism, events, arts & culture a sports. Erasmus v piatom a prax v šiestom semestri dopraje ešte viac cestovateľských možností.

Škola nie je veľká. Naša trieda má 30 študentov, tá predchádzajúca 50. Na druhej strane tu všetci všetkých poznáme, vymieňame si tipy, skúsenosti a akákoľvek pomoc je za rohom, keďže všetci bývame v podstate na kope.

Výhodou sú nulové náklady na dopravu, keďže nielen bicyklom ale aj peši sa dá dostať všade bez veľkej námahy. Všetko je blízko- škola, obchod, stanica, priatelia.

Nevýhody to má svoje samozrejme tiež. Po prvom semestri si myslíte, že sa tu naozaj nedá robiť nič. Nevyrazíte si len tak na nákupy do obchodného centra alebo každý piatok do iného klubu (máte totiž len jeden). Zato byť za 5 minút v prístave so západom Slnka alebo v lete za pol hodiny bicyklom na najlepšej Dánskej pláži stojí za to.

Práce tu síce nie je veľa, no málo ľudí tvorí aj úzke kruhy a konkrétne u nás tu už má hotel a študenti také prepojenie, že každý rok jedny odchádzajú a predávajú svoje miesta ďalším a tí ďalším.

Dánsko je jedna z najdrahších krajín. Áno, ale hneď potom ako začnete zarábať (aspoň zvyčajne) 13eur na hodinu vám to až také prehnané nepríde.

Práca a škola sa dá skvele kombinovať, lebo čo sa mne osobne veľmi páči, náš rozvrh nie je stabilný. Každý týždeň je iný. A tak si to viete kombinovať ako je práve vyhovujúce.

Ubytovanie je drahé tiež. Ale iba ak beriete prvé, čo príde a nehľadáte inde. Ak je trochu snahy je možné sa spojiť s pár ľuďmi a z jednej izby v kollegiu za 300eur mesačne sa presťahovať do útulného (a vlastného) bytíku so záhradou a pivnicou za 200eur mesačne. Tak je to aj s prácou, na prvý pohľad tu nie je žiadna práca no po pár mesiacoch a kontaktoch hlavne s ostatnými študentmi sa to dá 

Na Dánsku sa mi páči hlavne kvalita a vyspelosť od maličkostí až po celkový systém. Skoro všetko funguje elektronicky a všetko je prepojené, čiže ak si napríklad zmeníte adresu nemusíte urobiť nič a vie o tom vaša banka, škola atď. Vaše výplaty či iné dokumenty vám tiež prichádzajú na váš ebox.

Ak sa náhodou ocitnete v situácii navštíviť doktora a niekedy ste navštívili tých na Slovensku, už len ten priebeh vás vylieči. Všetko je rýchle a presné. Doktor vás berie dnu presne na čas, ktorý ste boli objednaný a váš predpis je zaslaný rovno do lekárne, ktorú si sami zvolíte a tam už na vás čakajú pripravené lieky.

Maličkým problémom je pre mňa dánština, ktorú si ale zadarmo môžete zdokonaľovať či už v jazykovej škole alebo u nás priamo u nás na univerzite.

Štúdium v Dánsku môžem každému len doporučiť.

Ivka z Košíc, UCSJ, Nykobing

Ďalšia referencia: Paťka, VIA University College

Ostatné referencie: Spokojnosť s našimi službami