Your browser does not support JavaScript! Dianka BASW
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Dianka BASW

Takže začnem tým, ako som sa vlastne dostala do Dánska. Pohrávala som sa s touto myšlienkou už na strednej, ale nejako ma to neťahalo vtedy. Vždy som ale vedela, že chcem ísť niekam študovať, a že určite to nebude na Slovensku. Jedným z mojich snov bolo študovať módu, ale keďže tieto školy sú vo svete veľmi drahé dala som sa do pátrania škôl v Dánsku, kde sa za štúdium neplatí. S týmto všetkým mi samozrejme pomohla agentúra WSI, konkrétne Monika Dziaková, ktorá bola viac než ochotná poskytnúť mi všetky informácie a poradila mi aj s výberom štúdia. Zvládli sme to všetko ľavou zadnou, a nakoniec som sa dostala na školu Business Academy South West.

Som spokojná s rozhodnutím ísť do Dánska študovať? Určite áno. V porovnaní s naším školstvom je štúdium v Dánsku na úplne inom leveli. Pracuje sa mnohokrát v skupinách na rôznych projektoch a nikdy som neodišla zo školy domov s tým že by som sa nenaučila niečo nové a niečo čo v živote zužitkujem. Systém je tu postavený skôr na skúsenostiach a ako s nimi pracovať v budúcnosti. Ak z knihy niečo máme čítať vždy na ďalšej hodine to preberieme a učitelia sa nám formou prezentácii snažia vysvetliť ako čo funguje a na konci každej hodiny, teda konkrétne môj odbor na tejto škole, máme vypracovať assignment, a tým pádom pochopíš učivu oveľa ľahšie. Profesori sú veľmi priateľskí a vždy sú ochotní pomôcť s čímkoľvek a akokoľvek čo navodzuje veľmi príjemnú a povedala by som že až domácku atmosféru v škole. Škola ponúka veľmi veľa možností či už rôzne aktivity, párty, alebo možnosť ísť na erasmus. Vždy sa k tomuto dá vybaviť aj štipendium, ktoré vám škola poskytne ak sa rozhodnete ísť na semester na inú školu.

Ja konkrétne študujem odbor Fashion Design v menšom meste Sønderborg na Business academy South West. To je jedna z nevýhod ktoré by som chcela podotknúť, že ak si vyberiete študovať v menšom meste tak hľadanie roboty bude pre vás veľmi náročné, pretože vyžadujú znalosť anglického jazyka mnohokrát aj pre umývača riadu. Nič nie je nemožné samozrejme, ale chce to veľa úsilia a hlavne spoznávanie nových ľudí pretože kontakty sú tu veľmi dôležité. Ľudia sú ústretoví aj keď Dáni majú veľmi odlišnú kultúru v správaní. Tým nemyslím, že nie sú priateľskí alebo že by vám nepomohli, ale jednoducho držia skôr s Dánmi po kope.

Určite veľa z vás počulo, že v Dánsku je veľmi draho. A to aj je. A dosť. Ale ak máte prácu, a tým pádom dostávate štipko, tak určite žiadny problém mať nebudete, pretože minimálna mzda sa tu pohybuje okolo 13€ na hodinu. Takže aj pár hodín týždenne vám bude stačiť na to aby ste pokryli tie najdôležitejšie výdavky. Všetko tu taktiež funguje elektronicky. Či už sú to lístky na autobus alebo učivo v škole, na všetko je nejaký systém, ktorý nájdete na internete. Všetko učivo si vždy viete nájsť na internete takže sa vám nič nestratí. Vybavovačky tu trvajú o niečo dlhšie ale nikdy sa nemusíte báť, že by vám to nevybavili, len si musíte proste počkať na to.

Dáni sú veľmi aktívni ľudia a je úplne jedno o akej hodine idete von vždy nájdete niekoho, kto si išiel zabehať. Je tu veľa športových možností od boxu, wrestlingu, yogi pilatesu až po plávanie a to aj v takomto menšom meste. Jednou z vecí, ktoré by ste si po príchode do Dánska mali zaobstarať, teda ak nemáte auto, je určite bicykel. Poviem vám pravdu nikdy som si seba nevedela predstaviť na bicykli šlapať každý deň do školy, ale nakoniec som si naň dosť zvykla a neviem čo by som bez neho robila. Cesty sú tu vyhradené aj pre cyklistov, takže sa určite nemusíte báť, že vás tu niekto prejde. Ak zatrúbia to znamená že vy idete zle :D

Aj keď má štúdium v Dánsku zopár nevýhod som tu viac než spokojná. Škola je super, nemám žiadny predmet, ktorý by ma nebavil alebo ktorý by som naozaj nikdy nevyužila. Do školy sa vždy teším aj napriek tomu, že je tu zima alebo prší, alebo je tma, aj keď je už skoro pol 9 ráno. V triede máme veľa Dániek, ale okrem nich sú tam baby z Moldavy, Rumunska, Chorvátska či Litvy. Viem, že veľa študentov sa bojí opustiť to svoje „hniezdočko“ či už kvôli kamarátom, koníčkom alebo aj kvôli jazyku, ale tieto veci by im určite nemali stáť v ceste pri rozhodovaní. Aj keď prídete sami určite sami dlho nezostanete, pretože tu je toľko iných študentov, ktorí tiež hľadajú do akej partie by sa začlenili a vždy sa nájde niekto s kým si vyrazíte von. A čo sa týka jazyka, tak samozrejme musíte mať dobrú znalosť angličtiny, ale určite nemusíme byť expert. Je tu veľa študentov, ktorí ešte sa stále oťukávajú, ale sa na vás časom nalepí. Takže určite by ste do toho mali ísť, pretože budete mať možnosť nielen vynikajúceho vzdelania, ale stretnete kopu nových a úžasných ľudí...

Dianka Jakubcová, BASW