Your browser does not support JavaScript! Vladove skúsenosti z Dánska - formality a hľadanie práce
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Vladove skúsenosti z Dánska - formality a hľadanie práce

Od prvého týždňa v Dánsku som dodržiaval svoju rutinu, stereotyp, jednoducho svoj harmonogram. Zobudil som sa okolo 9.30 ráno (viem čo vám práve prebehlo hlavou ale malo to svoj dôvod) a išiel som do mesta hľadať prácu. Keďže drvivá väčšina reštaurácií a podnikov kde bola možnosť zaniesť CV otvára až po 10-11 hodine ranného typu, tak nemalo zmysel vstávať o pol 8 ráno. Poobede som potom mával čas na seba a kamarátov.

Keď školský rok začína v Auguste, tak je risk prísť do Dánska pár dní pred začiatkom, lebo vtedy sa do mesta nárazovo nahrnú kvôli začiatku školského roka všetci študenti a je problém nájsť si prácu, tak ako aj ubytovanie. Poznám viacero ľudí rôznych národností, ktorí si dlho neúspešne hľadali prácu, nie kvôli tomu že by sa nedostatočne snažili, alebo nevedeli pracovať. Situácia jednoducho už po začiatku roka nie je taká priaznivá ako na začiatku alebo v polovici leta.

Treba si uvedomiť že v lete veľa študentov prichádza, ale aj odchádza. Ak prídete v správny čas a spoznáte správnych ľudí, môžete mať bleskový a nie veľmi finančne náročný štart. (Samozrejme že sa treba snažiť aj roznášať CV po celom meste)

Takto som si našiel prácu aj ja. Trpezlivo som roznášal životopisy po podnikoch a medzitým som spoznával ľudí. Zhodou náhod jeden z mojich nových kamarátov neskôr potreboval pomáhať v jednom z jeho troch jobov, ktorý mi nakoniec aj prenechal (týmto pozdravujem Mareka).

Tento spôsob hľadania práce je dnes snáď ešte účinnejší, ako roznášanie životopisov po bagetériách a reštauráciách. Zopár dní dozadu som napr. dohodil prácu ja dvom svojim priateľom a presne takto to funguje najčastejšie.

A Týmto uzavriem dnešný článok o „mojom“ Dánsku, ak bude záujem tak sa nabudúce povenujem formalitám ako CPR number, yellow card, daňovým záležitostiam, opíšem trochu aj začiatky v škole a odpoviem na najčastejšie komentáre. Zatiaľ sa majte.:)

 

Linky na ďalšie Vladove články