Your browser does not support JavaScript! Vladove skúsenosti z Dánska
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Vladove skúsenosti z Dánska

Ahojte všetci budúci študenti.

Volám sa Vlado Marton a študujem Computer Science na Business Academy Aarhus. Do Dánska som prišiel 25. júna 2014, asi mesiac po tom, čo ma prijali na školu. Predtým, ako som prišiel do Dánska som strávil rok a pol v Anglicku (Liverpool a Manchester), kde som chcel spočiatku aj študovať. Ceny škôl v Anglicku sú ale vysoké, čiže som po dlhom premýšľaní zmenil svoje rozhodnutie a začal som si odkladať peniaze na Dánsko.

Prihlášky som si podával aj do Kodane (ZIBAT) a tak isto aj do Aalborgu (UCN). Do Aalborgu som bol prijatý ešte pred Aarhusom, ku interview so ZIBAT som sa ani nedostal, keďže som mal ako prvú prioritu Aarhus, pre ktorú som sa bez rozmýšľania rozhodol.

Dôvodov bolo viac – z Anglicka som vedel, aké to je žiť v meste, ktoré má vyše 1.5 mil obyvateľov, a vedel som aj to že ak niekam idem na dlhšiu dobu (v mojom prípade min. 3.5 roka = Bakalársky stupeň), tak chcem byť pre zmenu v meste ktoré sa rozlohou a populáciou podobá môjmu rodnému mestu – Košiciam.

Druhý dôvod bol ten, že som mal dobre preskúmané programy, lokality a informácie o rôznych školách a BAAA sa mi pozdávala najviac.

Tretí dôvod – väčšina študentov putuje do Kodane alebo Aalborgu, ja som chcel ísť do mesta kde študentov možno nie je až tak veľa.

Je to každého osobný názor, ale tieto tri veci treba určite zvážiť pred tým než sa niekam presťahujete, predsa len v tom konkrétnom meste strávite najbližšie roky svojho života. 

Keďže som mal z Anglicka odloženú celkom peknú sumu peňazí (z vlastnej, ale aj ne-vlastnej skúsenosti vám odporúčam mať k dispozícii aspoň 2000-2500 eur), mohol som si dovoliť prísť do Dánska skôr.

Treba zvážiť kedy je ten pravý dátum. Takzvaný ‚Final Letter of Admission‘ chodieva z mojej školy (BAAA) okolo 30. júla, bez neho sa aplikovať na CPR number (niečo ako občianské číslo, obdoba čísla, ktoré máme všetci na občianskom preukaze) nedá a bez CPR vás nezamestnajú (existuje jedna výnimka ale o tom inokedy).

Ja som tým pádom mal niečo vyše mesiac zviazané ruky. Na druhej strane som sa mal kopu času spriateliť s ostatnými ľuďmi (prostredníctvom FB skupiny, ktoré sú určite v každom meste a ak aj nie, tak v Aarhuse áno!!!  Až prídete pozveme do nej aj vás).

Popri spoznávaní ostatných ľudí som si našiel volejbalový klub, kde som cez leto chodieval hrávať. Kúpil som si bicykel (ceny sú okolo 100 eur za použité kusy), ktorý je v letnom počasí najideálnejší spôsob dopravy – je to zadarmo a je to príjemné, čiže som veľa bicykloval.

V Dánsku sú takmer všade cyklistické chodníky, to znamená že sa netreba báť, že vás zrazí auto na ceste. Cyklisti sú plnohodnotnou súčasťou cestnej dopravy. 

Zatiaľ čo sme všetci netrpezlivo čakali na Final letters of admission, robili sme rôzne akcie. V Dánsku je veľmi rozšírený barbecuing na otvorenom nebi, čiže aj náš tradičný týždeň vyzeral tak že sme aspoň 2x vyšli von grilovať. Kúpite si malý jednorázový gril za 20kr, schmatnete zopár klobás, chlieb, horčicu a fľašu vodky a máte o zábavu postarané 

Okrem toho sa dá robiť milión iných vecí – od bicyklovania po pláži, cez párty na bytoch alebo v meste, až po filmy v kine alebo shopping v centre mesta. Každý týždeň prišlo do mesta veľa nových študentov, čiže sme sa stretávali a spoznávali (dodnes sme skupina asi 20 čechov a slovákov ktorí sa pravidelne stretávame). 

Linky na ďalšie Vladove články